Stary dom na wsi. Czy warto kupić taką nieruchomość?

Stary dom na wsi. Czy warto kupić taką nieruchomość?

Zakup domu na wsi to marzenie wielu osób. Niestety ceny takich nieruchomości nie zawsze są niskie. Jeśli wieś jest położona na uboczu, ale niedaleko miasta, można mieć pewność, że ceny domów w takim miejscu będą bardzo wysokie. Na wsiach położonych z dala od miast jest oczywiście o wiele taniej, jednak trzeba brać pod uwagę problemy z dojazdem do pracy w mieście. Najtańsze nieruchomości na wsi to stare domy do remontu. Czy zakup takiej nieruchomości ma sens? W wielu przypadkach tak, jednak nie w każdym.

Stan domu ma znaczenie

Pojęcie dom do remontu jest bardzo szerokie. Może oznaczać, że jest to nieruchomość, w której niezbędne jest wykonanie niewielkiej ilości prac remontowych, jak i nieruchomość, której remont to koszt przekraczający koszt budowy nowego domu. Chcąc kupić stary dom na wsi, trzeba liczyć się z koniecznością jego remontu. Jeśli remont nie musi być bardzo duży, nieruchomość – pod warunkiem, że sprzedawana jest w korzystniej cenie – jest jak najbardziej warta zainteresowania. Jesli zaś zakres prac remontowych musi być bardzo szeroki, a co za tym idzie koszty remontu będą znaczne, nad zakupem takiego domu warto się zastanowić. Jeśli nie jest to nieruchomość z bardzo dużą działką, jej zakup nie ma sensu, boweiem oznaczać będzie początek wydatków. Remont bowiem będzie bardzo kosztowny i bez wątpienia czasochłonny. Wyjątkiem są nieruchomości do remontu, położone na bardzo dużych działkach. Stary dom do dużego remontu warto kupić, jeśli wraz z nim otrzymujemy działkę znacznej wiuelkości. Na wsiach nie jest to niczym zaskakującym. Domy są często polożone na działkach o wielkości nawet ponad 2000 m2. Dlaczego warto kupić stary dom do remontu, który położony jest na takiej działce? Odpowiedź jest prosta. Działkę mozna podzielić na kilka mniejszych, sprzedać je jako działki budowlane i z tych pieniędzy wyremontować dom. 

Warto negocjować cenę

Jeśli stary dom do remontu nie jest w bardzo złym stanie i chcemy go kupić, warto negocjować cenę zakupu. Takie domy bowiem cieszą się mniejszą popularnością, niż nieruchomości, w których można od razu zamieszkać i nie jest konieczne wykonywanie jakichkolwiek prac remontowych. Dom do remontu sprzedaje się trudniej, dlatego warto próbować negocjować cenę jego zakupu. Sprzedający często zdają sobie sprawę z tego, że kolejni potencjalni kupujący mogą się długo nie pojawić. I z pewnością będą skłonni do obniżenia ceny sprzedaży nieruchomości, byle tylko ją sprzedać. 

Czy zakup starego domu na kredyt ma sens? 

Nawet stary dom do remontu warto kupować na kredyt i to nawet jeśli posiadamy wystarczającą ilośc gotówki, by go kupić bez zadłużania się. Dzięki zakupie nieruchomości na kredyt, więcej pieniędzy pozostanie w naszej kieszeni. Gotówki, która bez wątpienia przyda się do sfinansowania kosztów remontu kupionego domu. Oczywiście decydując się na zakup nieruchomości na kredyt, trzeba pamiętać o tym, by brać kredyt, którego spłacanie nie będzie trudne. Nigdy nie warto zadłużać się na zbyt wysokie sumy. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by wysokości kolejnych rat do spłaty były dopasowane do naszych możliwości finansowych. 

1 thoughts on “Stary dom na wsi. Czy warto kupić taką nieruchomość?

  1. Stary dom to niestety ciągłe niespodziewany naprawy, a na wsi nie ma praktycznie czego robić…

Comments are closed.