Rodzaje wad konstrukcyjnych w budynkach

Rodzaje wad konstrukcyjnych w budynkach

Wada budowlana, jak sama nazwa wskazuje, to przyczyna, która powoduje uszkodzenie określonej konstrukcji lub jej części. Wady budowlane to jeden z głównych problemów, z jakimi spotykają się firmy budowlane, jednak istnieje wiele rodzajów wad budowlanych, które są mniej lub bardziej poważne. Istnieją trzy główne rodzaje wad budowlanych, poniżej wyjaśniamy różnice między nimi:

Wady konstrukcyjne budynku

Określa się je jako nieprawidłowości, które dotykają, jak sama nazwa wskazuje, konstrukcji budynku. Najczęstsze problemy dotyczą belek, filarów, ścian nośnych i fundamentów Główną konsekwencją tego typu wad jest to, że wpływają one bezpośrednio na odporność i stabilność danego budynku, przez co ich pojawienie się jest w wielu przypadkach poważne. Źródłem tych wad są najczęściej błędy obliczeniowe (zwłaszcza brak studium terenu) lub niedociągnięcia w pracach budowlanych. Objawiają się one pęknięciami i szczelinami w konstrukcji.

Powiązany wpis: https://www.laws.pl/wady-budynku-jak-wspolnota-mieszkaniowa-moze-dochodzic-odpowiedzialnosci-dewelopera/

Wady w zakresie przydatności do zamieszkania lub funkcjonalności konstrukcji

W tym przypadku mówimy o wadach budowlanych, które wpływają na bezpieczeństwo, a także funkcjonalność, a w konsekwencji na przydatność do zamieszkania budynku.

Wady użytkowe, bezpieczeństwa lub funkcjonalności w budynku mają związek z niespełnieniem wymagań w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, minimalnej ochrony przed hałasem oraz izolacyjności cieplnej, energooszczędności lub wodoszczelności, a także higieny, zdrowia i ochrony środowiska. Krótko mówiąc, te wady, które mają bezpośredni wpływ na zdatność do zamieszkania i bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.

Wady wykończeniowe

W tym przypadku wady budowlane dotyczą elementów wykończeniowych konstrukcji. Te wady budowlane mają roczny okres gwarancji.

Przypadki wykrycia wad budowlanych tych trzech głównych typów są częste. Do architektów i rzeczoznawców należy zaświadczenie, czy te wady rzeczywiście istnieją, jak również wyznaczają oni stopień ich powagi.