Jaki wykończenie ścian wybrać w kuchni?

Jaki wykończenie ścian wybrać w kuchni?

1. Płytki: najtrwalsza opcja

Choć może się wydawać, że płytki w kuchni wyszły z mody, obecnie ich nowe geometryczne wzory zaliczają mocny powrót do mody. Tego typu pokrycie jest odporne na wilgoć, łatwe w czyszczeniu i trwałe. Co więcej, można je znaleźć w niemal każdym wykończeniu i kolorze, imitując wszystko – od marmuru po drewno, motywy geometryczne czy materiały takie jak cement. Ich jedyną wadą jest to, że przed ich zamontowaniem konieczne jest usunięcie poprzedniego pokrycia. Trzeba je również regularnie czyścić, ponieważ w ich fugach mają tendencję do gromadzenia się zanieczyszczenia, takie jak odpryski czy ślady oleju.

2. Farba, niedroga opcja dla łatwej zmiany

Możesz pomalować ściany na taki kolor, jaki chcesz i tanio go zmienić (a co więcej, zrobić to samemu), gdy Ci się znudzi. Jego jedyną wadą jest to, że oferuje bardziej ograniczone wzory.

Ponadto w kuchni sprawdzi się nie byle jaka farba: musi być odpowiednia do wilgotnych pomieszczeń i musi być zmywalna. Wśród nich można znaleźć farby olejne, farby do tworzyw sztucznych, farby emaliowe syntetyczne oraz farby emaliowe wodne. Farby plastikowe są najłatwiejsze do czyszczenia, a także szybciej schną. Przewodnik dotyczący wyboru farby do kuchni znajdziesz tutaj. 

3. Lustro: sposób na nadanie kuchni przestronności

Szkło nie jest często spotykaną opcją w kuchni, ale jest to materiał, dzięki któremu będziesz mógł powiększyć przestrzeń i dać jej znacznie więcej światła. Choć zazwyczaj nie umieszcza się jego na wszystkich ścianach, to jest ono powszechnie stosowany przez projektantów wnętrz do obszaru nad blatem kuchennym. Do zalet lustra należy odporność na wilgoć, łatwość czyszczenia i efekt dekoracyjny.

Należy jednak pamiętać, że nie jest ono zbyt odporne na zarysowania, więc trzeba będzie zachować szczególną ostrożność podczas jego czyszczenia. W tym przypadku naszą rekomendacją jest użycie octu czyszczącego, ekologicznego, odtłuszczającego i bardzo skutecznego produktu do czyszczenia szkła i luster.

4. Tapeta: najbardziej szykowna opcja

Czy podoba Ci się efekt nadruku dżungli w kuchni? A co powiesz na bardziej „kuchenny” motyw, taki jak solniczki lub inne przybory kuchenne? A może masz ochotę ocieplić swoją kuchnię tapetą z tekstylnym wykończeniem. Wtedy tapeta jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to mniej trwałe pokrycie ścian i wymaga specjalnego traktowania przed wilgocią (jeśli nie jest to tapeta winylowa i jeśli jest umieszczona w najbardziej wilgotnych miejscach, tych blisko zlewu i płyty grzewczej), ale z tak dekoracyjnym efektem, że nie będziesz w stanie oprzeć się jego urokowi.