Jak wybrać odpowiednie meble ogrodowe?
Mając dostęp do własnej działki przy budynku mieszkalnym, naprawdę grzechem byłoby nie wykorzystać tej olbrzymiej ilości zielonej przestrzeni. Powinieneś oczywiście wypełnić ją jakąś atrakcyjną roślinnością, ale powinieneś też zawrzeć w niej odpowiednie meble ogrodowe. To właśnie dzięki tym meblom będziesz mógł w pełni wykorzystać możliwości ogrodu. Będziesz mógł cieszyć się nim na co dzień, podziwiając go z wygodnego leżaka lub hamaka. Zrobisz to sam albo w gronie rodziny lub przyjaciół. Do osiągnięcia tych wszystkich drobnych codziennych przyjemności potrzebne są ci jedynie porządne meble, które zaraz dla siebie wybierzesz, gdy tylko skończysz czytać ten krótki poradnik po meblach ogrodowych.
Krok 1 – ustalenie budżetu
To właśnie budżet częściowo zadecyduje o wyborze tworzywa na meble. Naturalny rattan jest czymś przepięknym, jednakże możesz uznać, że nie jest on wart swojej wysokiej ceny. Zastanów się więc, jaką kwota przeznaczona na cały zestaw mebli ogrodowych byłaby dla ciebie akceptowalna. Stwórz swoje widełki i ustal maksymalną sumę, jakiej pod żadnym pozorem nie wolno ci przekraczać. Pamiętaj też o tym, że praktycznie wszystkie meble ogrodowe jesteś w stanie dostać w przynajmniej kilku różnych cenach za kilka różnych kwot. Sklepy ustalają własne marże, a niejednokrotnie współpracują z tymi samymi producentami. Zanim więc kupisz komplet w aktualnie sprawdzanym markecie, koniecznie zorientuj się, czy przypadkiem tego samego kompletu nie dostałbyś w innym miejscu za niższą cenę, bo to bardzo często się zdarza, a szkoda tracić pieniądze na czymś, na czym bez trudu można je zaoszczędzić.
Krok 2 – wybór tworzywa
Teraz możesz przejść płynnie do zastanowienia się nad materiałem wykonania dla swoich nowych mebli ogrodowych. A wybór jest tu całkiem spory. Natrafiasz bowiem i na zupełnie klasyczne drewniane meble do ogrodu, i na meble rattanowe, i na nowoczesny ulepszony technorattan, ale też rzadziej wykorzystywane tworzywa, takie jak metal, plastik bądź wiklina. Co wybrać? To zależy od twoich wymagań, wymagań ogrodu i indywidualnych upodobań. Myśl o tym, jak często będziesz z takich mebli korzystać i w jaki sposób będziesz to robić. Czy istnieje duże prawdopodobieństwo, że te meble ogrodowe będą często się brudzić, czy może masz zamiar stworzyć z nich niemalże wyłącznie element dekoracyjny? Odpowiedzi na te wszystkie pytania same zasugerują ci najodpowiedniejszy typ materiału. Najtrwalszy jest technorattan, najbardziej estetyczna wiklina, ale z kolei drewno to tworzywo o uniwersalnym charakterze, które zwykle stanowi taki dobry kompromis.
Krok 3 – ustalenie rozmiaru
Załóżmy, że te dwa pierwsze podstawowe kroki masz już za sobą, więc pora odrzucić kolejną porcję mebli, tym razem biorąc pod uwagę to, w jaki sposób dopasują się one do ogrodu swoim rozmiarem. A nie mogą być ani za duże, ani za małe. Zazwyczaj na te większe komplety, składające się z większej ilości krzeseł i ogólnie rzecz biorąc masywniejsze, można sobie pozwolić w przypadku dobierania ich do dużych ogrodów, podczas gdy lekkie czy też np. składane meble do ogrodu pasują do niewielkich tarasów i balkonów. Myśl zatem o końcowym przeznaczeniu elementów. Ustal też, ile osób będzie z nich najczęściej korzystać. To chyba dość logiczne, że jeśli jesteś fanem imprez plenerowych i często organizujesz większe spotkania rodzinne w ogrodzie, będziesz potrzebować większej ilości krzeseł, aby wszystkich móc zawsze komfortowo ugościć i nikogo nie pozostawić bez wygodnego miejsca do siedzenia.
Krok 4 – rzut oka na wygląd
Być może w niektórych podobnych poradnikach przeczytasz o tym, że wygląd powinien być jednym z głównych kryteriów wyboru, ale w tym tekście tego nie usłyszysz i to nie dlatego, że ta prezencja nie jest ważna. Chodzi bardziej o to, że w niezwykle prosty sposób jesteś w stanie ją zmienić. Wszystkie meble do ogrodu mogą być uzupełniane poduszkami, kocykami, obiciami i innymi dodatkowymi elementami, które nierzadko totalnie odmieniają ich pierwotny wizerunek.